Gala Laureaților în domeniul culturii, la Strășeni

674

Casa Raională de Cultură Strășeni a găzduit un eveniment de excepție, Gala Laureaților în domeniul culturii, organizat de Secția cultură, turism, tineret și sport, sub egida Consiliului raional Strășeni, se anunţă într-un comunicat al instituţiei.

Pentru valorificarea și promovarea patrimoniului cultural, în semn de înaltă prețuire a activității în domeniul culturii, cu diploma Ministerului Educației, Culturii și Cercetării au fost decernați:

  1. Bîrsan Maxim, conducătorul Ansamblului de dans popular „Baștina”, Casa Raională de Cultură Strășeni;
  2. Guțu Sergiu, conducătorul Ansamblului de dans popular „Lozioara”, comuna Lozova;
  3. Cazacu Vasilisa, conducătorul Ansamblului de dans folcloric „Rotunda”, satul Vorniceni;
  4. Rebeja Svetlana, conducătorul Formației corale „Doinița”, satul Sireți;
  5. Popa Viorica, conducătorul Ansamblului vocal „Divertis”, Casa Raională de Cultură Strășeni;
  6. Zavatin Valentina, directorul Casei de Cultură Roșcani;
  7. Donoagă Dumitru, conducătorul Formației folclorice „La fântâna dorului”, satul Zubrești;
  8. Ungureanu Tudor, conducătorul Ansamblului etnofolcloric „Ștefan Vodă”, satul Căpriana;
  9. Pădure Nadejda, directorul Bibliotecii Publice Raionale „M. Sadoveanu”;
  10. Bobeică Mihai, directorul Școlii de Arte Strășeni;
  11. Jereghi Tatiana, directorul Școlii de Arte Cojușna;
  12. Pleșca Daniela, interpretă de muzică populară;
  13. Mețgher Victor, conducătorul Ansamblului „Țepes”;
  14. Schirliu Vera, șef, Secția cultură, turism, tineret și sport;
  15. Reuțoi Ludmila, specialist principal, Secția cultură, turism, tineret și sport;
  16. Popa Valentina, conducătorul Formației folclorice „Dumbrava verde”, Casa Raională de Cultură Strășeni.

Diploma președintelui raionului Strășeni a fost decernată la două categorii:

I Pentru promovarea cărții și a literaturii, implementarea serviciilor noi de bibliotecă:

  1. Mogîldea Galina – directorul Bibliotecii Publice din satul Voinova;
  2. Bunica Olesea – directorul Bibliotecii Publice din comuna Gălești;
  3. Staver Olga – directorul Bibliotecii Publice din satul Scoreni;
  4. Tertiuc Ana – directorul Bibliotecii Publice din satul Cojușna.

II  Pentru valorificarea și promovarea valorilor cultural-naționale:

  1. Formația folclorică „Sînzîienele”, conducător Ludmila Cioară, satul Căpriana;
  2. Formația folclorică „Cimbrișor”, conducător Maria Maidan, comuna Gălești;
  3. Formația corală „Burebista”, conducător Pavel Moraru, Casa Raională de Cultură Strășeni;
  4. Formația corală „Flacăra din lacrimă”, conducător Anatol Șaptefrați;
  5. Formația corală „Polițistul”, conducător Ludmila Cube, Casa Raională de Cultură Strășeni;
  6. Formația corală „Doina dorului”, conducător Grigore Pascaru, comuna Lozova;
  7. Chircu Dumitriana, interpretă de muzică populară, comuna Grebleși.

După decernarea diplomelor, a urmat un concert, cu participarea interpreților și colectivelor artistice din raion, având ca invitat special pe interpretul Mircea Patovan, România.

Gala Laureaților din domeniul culturii s-a desfășurat în cadrul Festivalului de muzică „Mărțișor – 2018”.

Comentarii